Zmena zákona pre masérov a som znova v škole

Zmena zákona je platná od Jan. 2020. Asi 8 rokov som bojovala s tým či externe pôjdem na pedagogickú alebo na zdravotnú školu. Vyhrala moja vášeň a láska k práci, ktorú robím už 16 rokov. Stredná zdravotnícka škola a 2ročné štúdium externe odbor rehabilitačný masér. Znamená, že raz týždenne som celý deň v škole. Rozhodnutie bolo ťažké, ale padlo vďaka zmenám v zákone a obmedzilo mi to pôsobnosť a možnosti podnikania i mojej možnosti porásť na manažérske pozície v hotelovom biznise. Čo na to dodať? Bola som zúfalá, plakala som ako malá, že toľko rokov v biznise, také skúsenosti a ja mám ísť na kurz wellness maséra so saunovými rituálmi? A zaplatiť si 1000 eur ešte z vlastného? Každých 5 rokov preskúšavanie je tiež ďalšie obmedzenie a naviac investícia. U nás to zatiaľ zamestnávateľ neprepláca, takže kto je slobodný a mladý tak s tým problém nemá ale ja musím premýšľať už trošku inak. Som matka sama s dieťaťom a kombinácia, práce, školy a dieťaťa je náročná, ale nie nemožná. Lebo čokoľvek si zaumienite, čokoľvek po čom túžite v živote si viete splniť. A tak si ja plním ten svoj.

Škola sa začala a začalo sa aj spoznávanie s rôznymi ľuďmi, ktorí sú tam tak ako ja, že boli dotlačení zmenami zákona a iní sú tam zo zvedavosti a dokonca sú aj takí čo to chcú skúsiť a zmeniť úplne svoje doterajšie pracovné zaradenie. Čo je skvelé lebo zmena je život, učenie je tiež dôležité. Štátna škola je stará škola a tam sa asi nikdy nič nezmení, ale mňa sa dotklo a cítila som sa znova ako neschopná školáčka, kde učitelia vedia všetko a my nič. Samozrejme, že sme to patrične dostali aj pocítiť. Ako tak prišla korona a s tým aj lockdown začali sa hodiny online. Prax teda nebola a teoreticky sme online dostávali prednášky a počúvali postupy masáží. Aj ja ako skúsená masérka som bola hotová, že nemôžeme masírovať a skúšať ale určite mi písomky a testy v živote nechýbali. Som z tých kreatívnych ľudí, čo má svoju cestu a viem si obhájiť svoje prečo takto a prečo toto. Prax ma naučila. Potrebujem to cítiť z pohľadu klienta a tiež maséra, takže mne teória absolútne nič nehovorí.

Bolí ma, mrzí a hnevá, že sa na nás profesori nepozerajú ako na hotových masérov, že im prinášame kopec novej krásnej energie, na ktorú oni reagujú akoby sme ich obťažovali a obhajujú sa iba knihami a osnovami starými 40 rokov. Vývoj a poznatky sa odvtedy zmenili, pohľady, skúsenosti sú krásne, svieže a tá škola je hrozne nepraktická a ubíjajúca. Predstavovala by som si to, že ako dospelých skúsených ľudí sa potešia nám hotovým masérom , no namiesto toho som sa dočkala vyhlásenia, že hotoví maséri sa prerábajú najťažšie.
Prečo nemôžeme iba obhájiť klasické masáže tak ako ich robíme? Prečo nás nepripustia ku maturite s tým čo vieme a doplnené a obohatené o nové typy a triky? Príprava do praxe.

Prečo sa nemôžeme podieľať na rozvoji toho krásneho základného čo v masáži je? Je to dotyk. Malo by sa to učiť od srdca, nie knihami, nie biflovaním. Prirodzene s hudbou a naostro od začiatku, zdravotné dotazníky, kontraindikácie, indikácie. Nepochybujem, že telo a anatómia sa nám naleje sama do hlavy, no bola som v Londýne a rok som sa učila anatómiu anglicko-latinsky a nikdy som to v živote a realite v masáži Slot Online Terpercaya nevyužila s klientami. Ja mám takú chuť tancovať pri masáži, užívať si ju presne tak ako klient, hrať sa z pokožkou a svalmi. Ak to niekomu znie ako sranda, tak to nie je.

Takto ma to naučili JING masáže z Brightonu, keď som chodila na ich workshopy a dozvedela som sa, že záleží v prvom rade na mojom zdraví ak chcem pomáhať iným. V škole na Slovensku nás učia, neobchádzať klienta, aby sme ho nerušili. Tak ja čo mávam 10 masáží denne ak budem masírovať z jednej strany tak sa do pár rokov zničím a chrbtica i klby budú trpieť. Ja MUSÍM okolo klienta chodiť, aby som vyvažovala obe strany. Veď priestor mám. Musím sa starať o svoje zdravie v prvom rade. Pretože od toho závisí priamo úmerne koľko v tejto práci vydržím, koľko som schopná zarobiť a to je obrovský faktor, aj ako sa budem cítiť. Človek v bolesti s problémami ako vieme nie je ten najpríjemnejší tvor. Pre nikoho. V práci ani doma. Moja osobná skúsenosť.

A za ďalšie, nemali by sme si nikdy byť konkurencia. Učia nás dravosti v živote ale ja to cítim, že pre každého z nás je tu hojnosť. Hojnosť práce i pláce. Také tempo aké sa kvôli ziskom nastolilo a služby sú v otroctve ako kedysi. Robíme všetci na niekoho iného a máme byť šťastní, že sme vôbec dostali príležitosť. Samozrejme, že som vďačná za každú jednu skúsenosť a tiež príležitosť, no dlhé roky som sa bila, či som vôbec dosť dobrá. Zahraničie je skvelé a viete načo? Vidieť tam záujem, dôveru a pochvala je niečo samozrejmé. Je krásne pracovať tam kde ste ocenení a kde sa dobre cítite a súznie to s vašim vnútrom. Ak so mnou súhlasíte dajte mi vedieť na moju funpage na FB Tami masáže. Teším sa na vaše dotazy a postrehy.

description